SİMPAR Oto Ticaret Ve Sanayi Anonim Sirketi, 1961 yılında Nirun ŞAHİNGİRAY tarafından kurulmuştur. 1961 yılında dönemin en önemli Dizel markası SIMMS’in Türkiye Distribütörlüğünü almıştır. Firmanın unvanı olan SİMPAR’ın “SİM”i SIMMS markasından gelmektedir.

Daha sonraki yıllarda Otomotiv yedek parça sektöründe Dünyada dönemin en önde gelen Dizel Markası LUCAS- CAV, Fren markası LUCAS- GIRLING ve Elektrik markası LUCAS’ın Türkiye Distribütörlüklerini yürütmüştür. 1982 Yılında Adapazarı’n da kurulan LUCAS ELEKTRİK A.Ş’nin 2001 yılına kadar Türkiye Distribütörlüğünü yürütmüştür. 2003 yılında aldığı Valeo Bayiliğini ve 2007 yılında LUCAS’ın Dizel kısmını devralan ABD otomotiv devlerinden DELPHI’nin distribütörlüğünü devam ettirmektedir.

SİMPAR, Otomotiv yedek parça sektörünün bilhassa Dizel ve Elektrik alanında çok iyi tanınmakta ve bilinmekte olup, adete sektörün Lokomotif firmalarından biridir. Deneyimli kadromuz, Kurucumuz çok değerli insan Rahmetli Nirun ŞAHİNGİRAY‘dan aldığı hırs, öğrendiği bilgi ve disiplin ile SİMPAR’ı sektörde Lokomotif olmaya devam ettirmektedir.